Coaching: co to jest i jakie daje nam korzyści?

By Czerwiec 5, 2019Blog

W dzisiejszych czasach wiele słyszy się na temat coachingu. Jest on popularny szczególnie w realiach korporacji i tzw. wielkiego biznesu w ogóle. W związku z tym, wiele osób, które na co dzień obracają się w nieco innym środowisku i tak naprawdę nie miały okazji spotkać się bezpośrednio z kulturą coachingu, wciąż nie do końca rozumieją ten fenomen. A szkoda…!

Coaching wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a dokładniej z boisk futbolowych, na których to coach (z ang. trener) motywował drużynę do zwycięstwa. Z czasem coaching przeniósł się na pozostałe sfery życia. Dziś nieważne jest to, kim jesteśmy, w jakim zawodzie pracujemy, jak wygląda nasze życie prywatne, z jakimi problemami zmierzamy się na co dzień. Każdy z nas może czerpać z coachingu. Co to jest i jakie daje nam korzyści? Może warto sprawdzić…

Coaching – co to jest?

Choć stale rośnie jego popularność, wciąż wiele osób nie wie/nie rozumie czym jest coaching. Co to jest i jakie daje nam korzyści? Otóż coaching to swego rodzaju metoda rozwoju osobistego i zawodowego, dążenia do bycia bardziej skutecznym w swoich działaniach… Chodzi o to, abyśmy stawali się coraz lepsi we wszystkich sferach swojego życia, osiągali wyżyny możliwości i wyznaczone sobie cele. Nie do przecenienia jest tu oczywiście rola coacha. Coach towarzyszy nam w procesie odblokowania swojego potencjału, w celu maksymalizacji naszych dokonań i działań. Jest raczej pomaganiem w uczeniu się, niż nauczaniem – coach, jako niewidzialny przewodnik… W związku z tym, współpracę z coachem możemy nazwać swego rodzaju porozumieniem, które ma uaktywnić nasz potencjał.

Coaching – jakie daje nam korzyści?

Skoro wiemy już, czym jest coaching, najwyższa pora sprawdzić, jakie korzyści za sobą pociąga. Pierwszą z nich niewątpliwie jest ustalenie konkretnego celu, jaki chcemy osiągnąć. I choć może wydawać się to banalne, w istocie sprawia wiele problemów. Dlaczego…? W życiu tak to już bywa, że najprostsze rzeczy są najtrudniejsze… Rzeczywistość często okazuje się trudna i wielu z nas ciężko jest się w niej odnaleźć i szczerze powiedzieć sobie, czego oczekujemy od życia i od siebie samych. Kolejną sprawą jest zaplanowanie drogi, jaką będziemy podążać w stronę sukcesu, a także rozpoznanie problemów, jakie mogą pojawić się w trakcie. Równie istotne jest nauczenie się radzenia sobie z przeciwnościami losu, a także poznanie narzędzi, które będą nam na co dzień pomagały w realizowaniu swoich celów. Dzięki temu, odkryjemy w sobie swój potencjał, nauczymy się rozpoznawać swoje wartości i potrzeby, rozwiniemy w sobie kreatywność… W efekcie wzrośnie nasza samoocena i zdecydowanie łatwiej będzie nam kreować własną karierę i życie osobiste. Wobec tego, nie ma na co czekać…! Skoro wiemy, już na czym polega coaching, co to jest i jakie korzyści nam daje być może warto wybrać się na konsultacje i sprawdzić, jak coaching może zmienić nasze życie?

Leave a Reply